Czas poznać nawyki swojego zębowego wroga

Jama ustna każdego człowieka skupia w sobie naturalną florę bakteryjną, która nie czyni żadnych szkód na jego zdrowiu. Niestety jest też miejscem, w którym lubi kolonizować się paciorkowiec Streptococcus mutans – jedni twierdzą, że on także jest reprezentantem naturalnej flory bakteryjnej, a drudzy że jednak jest bakterią infekującą, którą można sobie zafundować na przykład poprzez stykanie się szczoteczek do zębów osoby chorej na próchnicę i osoby zdrowej. Paciorkowiec jest obecny w jamach ustnych ludzi z całego świata, przy czym stopień jego występowania bywa różny. I tak u Wenezuelczyków występuje u 40% całego społeczeństwa, a w Polsce – u przeszło 90%. Dane te mogą być zmienne, na przykład poprzez poprawę lub pogorszenie poziomu higieny jamy ustnej oraz zmianę nastawienia do leczenia stomatologicznego. Co lubi paciorkowiec próchniczogenny? Streptococcus mutans tylko czeka, aż człowiek zaaplikuje do swoich ust cukier – chodzi tutaj o cukier rafinowany. Dla tej bakterii cukier jest pożywką, która wspomaga paciorkowca w budowie płytki nazębnej, która w dalszym etapie prowadzi do próchnicy. Słodycze, słodkie napoje i soki, ciasta, inne artykuły spożywcze zawierające cukier – wszystko to żywi paciorkowca i sprawia, że zaczyna być groźny dla zdrowia. Bo paciorkowiec nie tylko uszkadza zęby, ale i przez ich chore przestrzenie przedostaje się do organizmu człowieka i rozsiewa istną bakteryjną zarazę, która może wywołać liczne schorzenia, takie jak choroby nerek, serca, stawów, zatok.

Czego boi się Streptococcus mutans? Pewne jest, że Streptococcus mutans nie lubi częstych wizyt u dentysty – każdy olsztyński stomatolog wykryje jego aktywność i zrujnuje jego pracę poprzez usunięcie płytki nazębnej. Ważne jest rozpoczęcie leczenia próchnicy już od najwcześniejszego stadium jej występowania. Bakteria ta nie lubi prawidłowej higieny jamy ustnej, chociaż niekoniecznie reaguje na najtańsze preparaty. Z naturalnych środków można wskazać na cztery, które uderzają w tą bakteryjną kolonię i prowadzą do jej zredukowania. Są to: olejek z goździkowca, olejek z drzewa herbacianego, preparaty z korzeniem z drzewa arakowego, a także naturalny miód pszczeli. Dentyści w Olsztynie troszczy się o zdrowe zęby swoich pacjentów, ale pacjenci muszą chcieć mieć zdrowe zęby – oznacza to, że pacjenci sami muszą zarezerwować sobie wizytę w gabinecie stomatologicznym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>