Jak pokonać Streptococcus mutans? Porady dentysty z Poznania

Streptococcus mutans to istna bestia z rodziny paciorkowców, pasożytująca na zębach. Bakteria ta jest jedną z wielu, jakie wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej w jamie ustnej, przy czym akurat jest mocno szkodliwa – powoduje powstawanie żółtego nalotu, zwanego płytką nazębną, co w konsekwencji prowadzi do powstawania próchnicy. Streptococcus mutans zbiera próchnicze żniwa u 99% dorosłych Polaków, a w przypadku dzieci i młodzieży – grasuje u 91, 8% młodych osób. Co lubi Streptococcus mutans?

Uwielbia słodycze – po prostu rozkwita w jamie ustnej osób, które namiętnie je spożywają w mniejszych lub w większych ilościach. To nie jest sprawa wyłącznie najmłodszych – dzieci czy młodzieży. Słodycze konsumują też osoby dorosłe. Poza tym cukier jest wszechobecny – czy to w napojach chłodzących czy w innych produktach spożywczych, nawet w dietetycznych. Dlatego też by ograniczyć jego spożywanie, warto jest zapoznawać się ze składem kupowanego rzeczy- etykieta prawdę powie, nie może być inaczej – gdyż producenta by spotkały ogromne kary za zatajanie stanu faktycznego. Można żyć bez cukru – trzeba po prostu się do tego przyzwyczaić, z „wychodzenie z cukru” lepiej jest przeprowadzać stopniowo niż nagle (to ma wpływ na przekonanie organizmu, że nie potrzebuje żadnych słodyczy do szczęścia). Paciorkowiec lubi też cały pakiet nieprawidłowych nawyków higienicznych – brak częstego mycia zębów, nieużywanie nici dentystycznej, niestosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Lubi, jak na łazienkowej półce nie ma olejku z goździka lub olejku z drzewa herbacianego – te dwa to jego najwięksi wrogowie. Do czego może prowadzić próchnica?

Próchnica prowadzi do widocznych ubytków w uzębieniu, co z punktu widzenia estetyki ma negatywny wpływ na wygląd człowieka. Prócz tego wdziera się w organizm człowieka i może wywołać w nim infekcję, a nawet sepsę. Chore zęby to zielone światło dla stanów zapalnych stawów, zatok, niemiłosiernych bólów głowy, a także dla chorób serca. Nikogo nie powinno zdziwić pojawienie się ropni – mogą „wyskoczyć” w miejscach niekoniecznie powiązanych z uzębieniem. Z próchnicą skutecznie walczy poznański lekarz dentysta . Jego zdaniem nie ma problemu z leczeniem próchnicy, ale pacjenci sami muszą mieć świadomość konieczności poddania się takiemu leczeniu. Stomatolog w Poznaniu w szczególności zaleca regularne wizyty kontrolne.

Jedna myśl na temat “Jak pokonać Streptococcus mutans? Porady dentysty z Poznania”

  1. aby ustrzec się przed próchnicą należy przestrzegać kilku rzeczy: myć porządnie zęby, ograniczyć słodycze do minimum i raz na rok do dentysty na przegląd!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>